Singapur investuje více finančních prostředků do své obrany. Hodlá si pořídit další vojenský materiál, mezi nímž budou například letouny F-35.
Vláda „Asijského tygra“ oznámila 3. března tohoto roku navýšení obranného rozpočtu o 12,4 %. Rozpočet pro rok 2025 má dosáhnout celkem 23,4 miliardy singapurských dolarů. Zvýšení finančních prostředků jednak pomáhá financovat dosavadní projekty, které byly odložené či přerušené kvůli epidemii koronaviru, jednak umožňuje další akvizici vojenské techniky.
Ponorky, letadla, bojová vozidla pěchoty
I nám vzdálený Singapur vnímá zhoršující se bezpečnostní prostředí, proto investuje do své výzbroje, a to ve všech doménách. Asijská země má v hledáčku další dvě ponorky třídy Invincible. Tím by se singapurská ponorková flotila rozrostla celkem na šest jednotek. Třídu Invincible charakterizuje pohon, který je nezávislý na přístupu vzduchu (AIP).
Výtlak ponorek činí na hladině 2 000 t, pod ní 2 200 t. Plavidla jsou vyzbrojena osmi 533mm torpédomety. V této souvislosti singapurský ministr obrany oznámil, že začne vyhodnocovat možnosti pořízení námořních hlídkových letounů, které by měly perspektivně nahradit pět letadel Fokker 50, jež jsou v provozu od roku 1993.
Singapur pracuje na konstrukci budoucí třídy víceúčelových bojových plavidel (MRCV). Ty mají sloužit jako mateřské lodě pro různé bezpilotní systémy. Singapurské námořnictvo již dříve potvrdilo, že s prvním takovým plavidlem se počítá v roce 2028.
Letouny F-35
Singapur si v roce 2019 vybralo do své vzdušné výzbroje letouny F-35. Od roku 2003 je ostatně součástí programu F-35. Jak uvedl server Defense News, singapurský ministr obrany potvrdil kontrakt na nákup osmi stíhačů F-35. Ten doplňuje dřívější objednávku 12 letounů F-35B. To znamená, že celkový budoucí počet stíhaček páté generace bude činit 20.
Singapur však věnuje náležitou i pozornost pozemní technice. Armáda se připravuje v budoucnu na dodávku nového typu bojového vozidla pěchoty v konfiguraci 8×8 Titan. Hlavní výzbroj tvoří kanon ráže 30 mm v bezosádkové věži a protidronový systém. Zatím však o tomto vozidle příliš mnoho nevíme, na další specifikace si tak musíme počkat.
Vylepšené raketomety HIMARS
Armáda disponuje lehkými salvovými raketomety HIMARS, má jich v současné době 24. Tyto systémy projdou upgradem, aby mohly odpalovat smrtonosnější a účinnější rakety. Další munice bude zahrnovat i taktické balistické střely ATACMS. Singapur se rovněž hodlá věnovat obraně proti dronům a bezpilotním prostředkům, armáda vytvořila za tímto účelem operační skupinu. Ta má za úkol pracovat na konceptech operací a mimo jiné vývoji rušiček.
Asijská země chce pořizovat další vojenský materiál, dynamicky se proměňující situaci vnímá se vší vážností, a podle toho uzpůsobuje svou obrannou politiku. To vše je pak v souladu s ekonomickými opatřeními singapurské vlády, která pokračuje ve vyváření nových pracovních míst, transformaci průmyslu a lákání zahraničních investic do země, jak již dříve prohlásil premiér Lawrence Wong.
Zdroj: Defense News, Naval News
Autor/Licence fotografie: United States National Guard with the ID 231222-Z-WW831-1160, Public Domain